Aktualności





Koniec wsparcia dla systemów Windows Server 2003/R2

Koniec wsparcia dla systemów Windows Server 2003/R2


W związku z faktem zakończenia wsparcia technicznego dla systemów Windows Server 2003/R2 poniżej przedstawiamy treść listu od firmy Microsoft:



Kierujemy tę wiadomość do wszystkich z Państwa, którzy korzystają jeszcze z rozwiązań opartych na systemach Windows Server 2003 i 2003 R2. Dla każdego produktu Microsoft istnieje scenariusz, który determinuje przez jaki okres czasu zamierzamy go wspierać i ulepszać. Związku z tym, pragniemy przypomnieć, że zakończenie wsparcia dla produktów z rodziny Windows Server 2003/R2 nastąpi 14 lipca 2015 roku. Zdajemy sobie sprawę z dodatkowych utrudnień, które niesie ze sobą to wydarzenie. Niemniej jednak, stanowi ono również okazję do modernizacji posiadanego centrum danych i skorzystania z szerokiej funkcjonalności Windows Server 2012 R2, jak i Microsoft Azure. Ponadto, może to być odpowiedni moment na podjęcie strategicznych decyzji w zakresie infrastruktury z perspektywy długoterminowej.

Zachęcamy Państwa, aby rozpocząć proces planowania migracji aplikacji działających na Windows Server 2003/R2 z wyprzedzeniem czasowym. Warto się również upewnić, czy nasze aplikacje są dostosowane do środowisk chmurowych. Zatem co właściwie oznacza koniec wsparcia dla Windows Server 2003:

·Nie będą dostępne nowe aktualizacje zabezpieczeń, ani poprawki systemu – serwery i działające na nich aplikacje staną się podatne na ataki z zewnątrz

·Odpłatne pakiety wsparcia (np. Microsoft Premier Support) nie będą pokrywały produktów z rodziny Windows Server 2003/R2.

·Niedostępne stanie się wsparcie rozszerzone (telefoniczne lub online) w ramach wykupionej licencji

·Serwery Windows Server 2003/R2 nie będą spełniać wymagań audytów zgodności z regulacjami

Działanie na Windows Server 2003/R2 po zakończeniu wsparcia może być obarczone ryzykiem zmniejszenia bezpieczeństwa danych. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na ten temat zamieszczoną na stronach Rządowego Zespołu Reagowania Na Incydenty Komputerowe, CERT.GOV.PL („Microsoft - Koniec wsparcia dla Windows Server 2003”). Rekomendację dotycząca ryzyka korzystania z niewspieranego oprogramowania została również opublikowana przez ENISA czyli Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji.

Podniesienie wersji Windows Server jest okazją do unowocześnienia infrastruktury Państwa organizacji dzięki wbudowanym w Windows Server 2012 R2 usługom chmurowym. Razem z System Center 2012 R2 i Microsoft Azure, Windows Server 2012 R2 oferuje rozwiązania, dzięki którym firmy będą mogły korzystać z możliwości prywatnej, publicznej i hybrydowej chmury. Istnieje pięć głównych obszarów, gdzie wyraźnie widać korzyści z migracji do systemu Windows Server 2012 R2, wśród nich:

·wirtualizacja centrów danych

·zarządzanie centrami danych

·bezpieczeństwo serwerów

·przechowywanie danych na serwerze

·możliwość przetwarzania w chmurze

Migrując do Windows Server 2012 R2, nie tylko unikniecie Państwo kosztów i ryzyka związanego z używaniem niewspieranego oprogramowania, ale zyskacie również dostęp do nowych możliwości w ramach wirtualizacji i dostępu do chmury.


Zdajemy sobie sprawę, iż przejście na najnowszą platformę serwerową wymaga przygotowania. W związku z powyższym zachęcamy i stawiamy do dyspozycji nasze zasoby oraz narzędzia w celu usprawnienia procesu migracji, jak również zachowania pełnego bezpieczeństwa w okresie przejściowym.

Zachęcamy do kontaktu pod adres biuro@kombit.poznan.pl.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem