Aktualności





Wymagania systemu Windows 10

Wymagania systemu Windows 10

Windows 10 nie jest nowym rodzajem systemu operacyjnego, dla którego wymagania sprzętowe musiałyby zostać w znacznym stopniu zmienione. Choć pod względem wyglądu i numeracji, w tym zmiany numeru jądra, system ten prezentuje się zdecydowanie inaczej niż jego poprzednicy, to nadal bazuje on na tej samej architekturze, co chociażby zapomniany już Windows Vista. Z tego względu wymagania systemowe są w zasadzie identyczne jak w przypadku trzech poprzednich wersji okienek i przedstawiają się następująco:

Procesor - do poprawnego i w miarę wydajnego korzystania z systemu potrzebować będziemy procesor lub układ System-on-a-Chip (SoC) o częstotliwości taktowania 1 GHz. Jako że jednostki obliczeniowe komputerów stacjonarnych i laptopów już dawno przekroczyły tę barierę, wymaganie to odnosi się raczej do procesorów w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony.

Pamięć RAM - rzeczywiste minimum to 1 GB dla wersji 32-bitowej (ta mimo wszystko nadal będzie oferowana) oraz 2 GB dla wersji 64-bitowej. Jak zwykle, nie zalecamy instalacji tego systemu przy mniejszej ilości pamięci (nawet jeśli jest to fizycznie możliwe), a im będzie jej więcej, tym bardziej zadowoleni będziemy z pracy systemu.

Przestrzeń dyskowa - 32-bitowy Windows 10 zadowoli się 16 GB pamięci, zaś dla wersji 64-bitowej musimy wydzielić na dysku co najmniej 20 GB. Jest to ilość miejsca wymagana do poprawnej pracy systemu w momencie jego instalacji. Każda zewnętrzna aplikacja potrzebować będzie dla siebie dodatkowej przestrzeni dyskowej, zgodnie z podanymi przez jej producenta wymaganiami.

Wyświetlacz i grafika - Nasz monitor lub wyświetlacz urządzenia do poprawnej pracy systemu musi być w stanie obsłużyć rozdzielczość wynoszącą 1024 na 600 pikseli, zaś wypluwająca na niego obraz karta graficzna musi mieć wsparcie dla technologii DirectX 9 i korzystać ze sterownika zgodnego z modelem WDDM Microsoftu w wersji 1.0. Tu warto także dodać, że od rozdzielczości ekranu uzależniona jest liczba aplikacji, które będziemy mogli poprzyciągać do boków ekranu, a w tej wersji systemu także i do jego rogów, zyskując w ten sposób dodatkowy podział ekranu.

Funkcja Bitlocker, dostępna tylko w edycjach Pro i Enterprise, wymagać będzie platformy TPM w wersji 1.2, 2.0 lub dysku USB Flash, który z kolei wymagany jest dla wariantu Bitlocker To Go.

Nie uległy również zmianie wymagania dedykowane technologii wirtualizacji - Client Hyper-V (edycje Pro i Enterprise) wymaga 64-bitowego procesora ze wsparciem dla technologii SLAT oraz podstawowej technologii sprzętowego wsparcia wirtualizacji. Client Hyper-V wymaga co najmniej 4 GB pamięci (z czego 2 GB dedykowane jest dla systemu gościa - patrz wymagania pamięci Windows 10).



Źródło: CentrumXP.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem